Во петок, 13 јуни, 2014 г. со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Самсон и Далила“, на музика на Камиј Сен-Санс. „Самсон и Далила“ е во кореографија на гостинот од Хрватска, Роналд Савковиќ, додека во насловните улоги ќе настапат: Ивана Коцевска и Васил Чичијашвили (Грузија). Во улогата на Крв: Мирјана Поп Алексова-Атанасовска, Месо: Ќе ја толкува Бобан Ковачевски, Церемонијал мајстор: Иван Бојко (Украина), Зло: Билјана Пашариковска.

„Самсон и Далила“ обработува библиска приказна за вечната борба помеѓу ДОБРОТО И ЗЛОТО.

Потсетување: Заради градежни зафати, влезот во Македонската Опера и Балет е преку подземната гаража од страната на аптеката „Зегин“.

Divianarts.com е член на групата на официјалните медиумски покровители на МОБ.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваBooks about Town | Лондон 2014
Следна објаваНаправи сам | Летна фризура (3)
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ