АРТ ОГРАДА – Изложба на отворено во Карпош

На само еден ден пред почетокот на десеттото издание, Моден викенд Скопје во соработка со Општина Карпош, на 22 октомври, во 11 часот ќе...

Две премиери во Драмскиот театар

На 22 октомври е премиерата на монодрамата ,,Секс, дрога и рокенрол" од Ерик Богосјан, во режија на Ристе Алексовски и во интерпретација на Сашо...
video

Sinister Days – За сите љубители на хорор уметноста

Sinister Days е креативен предизвик кој што ви го поставуваме заедно со Ерина Богоева. ,,На крајот од октомври минатата година, во рамките на фото проектот...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (13.10 – 18.10)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 13.10 до 18.10. 2014 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       16.10.2014 (четврток) |...

Месец на дизајнот – Љубљана 2014

,,Месец на дизајн’’ (,,Mesec oblikovanja’’) во Љубљана е еден од најпознатите годишни настани во Словенија, чија традиција бележи повеќе од една деценија постоење. Во...

Нобелова награда за литература 2014

На 27ми ноември, 1895 година - Алфред Нобел ја потпишува својата последна желба во завет, давајќи најголем дел од своето богатство на серија награди...

Премиера на „ЖДРЕЛО“ во Драмски Театар

Премиерата е вечер во 20:00 часот во Драмскиот Театар Текстот „ЖДРЕЛО“ се занимава со проблемот на глобалната потрошувачка на капитализмот. Главниот лик има необичен проблем – ...

Скопје Сити Мол го прослави вториот роденден со светско модно и...

Вториот роденден на Скопје Сити Мол ќе остане запаметен како првата и најмасовна „rooftop” забава во Македонија. Од 20:00 часот, на двете модни писти, зачекорија...

Британски професионалци ексклузивно на Моден Викенд Скопје

  Скопје, 6 октомври 2014 – Во рамките на десеттиот Моден викенд Скопје, под името „Современи движења во модата-трендови, продажба и блогирање“ предавања ќе одржат, Роберт...

ELigion ревија на Елена Лука

Вчеравечер, во Македонскиот народен театар, театрално и уникатно беше претставена новата колекција eсен/зима 2014-2015 со потпис на модната куќа Elena Luka. Големата сцена на...

Покажете ја вашата хуманост заедно со Bella

Донираме заедно за жените жртви на трговија со луѓe По иницијатива на Bella, а во склоп на настаните и активностите поврзани со одбележувањето на вториот...

Најголемиот моден настан досега и “rooftop” забава со Кирил Џајковски

  Во сабота Скопје Сити Мол слави роденден – најубавите жени на Балканот и “rooftop” забава со Кирил Џајковски дел од програмата!    “Skopje City Mall,...

Работилница без цензура | “Остани бараба – те чекам на тараба”

Работилница за дизајн на комуникација - социјални мрежи Во рамките на Неделата на дизајнот се одржа втор дел од работилницата – Дизајн на комуникација. Оваа...

Трансформација низ креации | Дороти Пачкова

Доколку сте љубител на уметноста тогаш на 1 октомври во 19:00 часот бидете во Паркот на франкофонија. Така ќе имате можност да присуствувате на...

Неделен репертоар на Драмскиот театар

ден и час:       01.10.2014 (среда)|20.00 претстава:     ОГНЕНИ ЈАЗИЦИ играат: Драган Спасов - Дац, Благој Веселинов, Сања Арсовска, Филип Трајковиќ, Зоран Љутков,...

10. Моден викенд Скопје (23 – 27 октомври)

Најновото од 20 дизајнери и модни куќи, гости од странство и едукативни проекти се само дел од десеттото јубилејно издание на Моден викенд Скопје, кое...