CINEDAYS 2012 | Денови на квалитетни филмови

Да ја исплакнеме сапуницата од себе е мотото под кое што ќе се одржи овогодинешниот фестивал за европски филмови CINEDAYS 2012, почнувајќи од утре....

[Филм] Тато се врати

Марк Волберг против Вил Ферел! Кој ќе биде глава на семејството? Очувот Бред, е радиоводител, кој се труди неговите посиноци да го засакаат и да...

[Филм] Икс-мен: Апокалипса

Најновиот филм на Брајан Сингер во франшизата за мутантите со супер моќи.  Апокалипса, првиот и најмоќен мутант во Марвелвиот Х-универзум станал бесмртен и непобедлив. Откако...

[Филм] Спектра

Дваесет и четвртата по ред филмска авантура на најпознатиот таен агент. Криптирана порака од минатото го испраќа Бонд на пат за да ја открие злобната...
video

Филм препорака | FIFA – United Nations

Една идеја ги присилила неколку Европејци да си ги здружат силите и да ја формираат Fédération Internationale de Football Association (попозната како FIFA). Една инспиративна...

[Филм] Младост

Најнежната драма на Паоло Сорентино. Мајкл Кејн и Харви Кајтел донесоа животна длабочина во најнежниот филм до сега на Паоло Сорентино, „Младост“ . Филмот ни носи емотивно...

16.Скопски филмски фестивал

Со богата понуда од филмски наслови, меѓу кои и најновите остварувања на еминентни имиња од светската кинематографија, започнува уште едно, 16-то по ред издание...

17. Скопски филмски фестивал

Вкупно 60 филма во осум програми ќе бидат прикажани на претстојниот 17. Скопски филмски фестивал што ќе се одржи од 23 до 30 април. Лукас...

Недела на францускиот филм во Скопје

Неделата на францускиот филм, насловена како „Актуелните настани во фокусот на францускиот филм“ ќе почне на 11 февруари 20 часот, во киното „Милениум“ со филмот...

Филм препорака | КАКО ДА СЕ ОСЛОБОДИШ ОД ШЕФОТ 2

Режија: Шон Андерс Улоги: Џенифер Анистон, Кевин Спејси, Џејсон Бејтмен, Џејми Фокс Џенифер Анистон и Кевин Спејси се враќаат во улогите на грозни шефови, како и Џејсон Судекис,...

[Филм] Земја на странци

Животот на едно приградско обично семејство се разнишува кога нивните две деца исчезнуваат во пустината по една силна песочна бура. Катарина (Никол Кидман) и Метју...

Филм: Брзи и бесни 7

Седмото продолжение на франшизата ,,Брзи и бесни’’ пристигнува во Cineplexx на еден ден пред премиерата во САД. Немам пријатели. Имам семејство. Овие четири зборови се...

[Филм] Шпиони

Како Мелиса Мекарти му го чува грбот на Џуд Ло? Таа е дел од екипата. Таа е шпион. Сузан Купер (Мелиса Мекарти) е скромна аналитичарка...

[Филм] Педесет нијанси црно

Пародија на популарниот филм „Педесет нијанси сиво“, кој како адаптација на еротскиот роман, светскиот бестселер на Е. Л. Џејмс, ја подели публиката. Подгответе се за...

Филм: Дете 44

Феноменална екранизација на политичкиот трилер од Том Роб Смит, кој освои 17 книжевни награди. Во време на најголемите паранои, строгиот образовен систем и силното дејствување...

Херкул | Акција на летото

Доколку првата перцепција кога станува збор за грчката митологија е Зевс, втората е дефинитивно Херкул. Сите, некои повеќе, некои помалку, ја знаеме приказната за...