Во Кинотека на Македонија идниот понеделник, 20 април, почнува циклусот Денови на современ европски филм.

1 (2)

Прикажани ќе бидат „Ида“, добитник на најрелевантните светски награди за 2014 година, вклучувајќи го и Оскарот за странски филм, шведскиот „Стогодишникот што скокна од прозорецот и исчезна“ на Феликс Хернгрен, „Зоран, мојот внук идиот“ на Матео Олеото и „Ѕид“ на Јулијан Пелслер.

На 28 април, во рамки на Францускиот киноклуб, предвидена е проекција на „Главната централа“ во режија на Ребека Злотовски.

sovremen-film

Кинотеката, традиционално, на денот на основањето, 29 април, ќе ја додели наградата „Златен објектив“. Вечерта, но и следната вечер љубителите на филмот ќе имаат можност да го видат српскиот „Мали свет“ на Милош Радовиќ со што завршува програмата за овој месец.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПоетичниот Париз во пролет
Следна објаваПоследната ноќ во ,,Шато Мармонт" – Лорин Вајсбергер
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ