Три години откако Мајк се откажа од животот со стриптиз во врвот на својата кариера, тој и останатите Кралеви на Тампа тргаат на пат до Миртал Бич за да го изведат својот последен голем перформанс.

Magic_Mike_XXL_IMG1_big

Пред нас е продолжението на „Магичниот Мајк ХХL“ и ни носи жешки танци, згодни момци и неодоливи девојки. Филмот, во режија на Грегориј Џејкобс, ја следи екипата на нејзиниот последен настап, каде што сакаат на свој начин се збогуваат со публиката. На тој пат, тие ќе запознаат нови пријатели, ќе научат некои нови потези, но ќе се сретнат и со стари познаници. Крајната цел на патувањето е да нивниот последен настап биде токму онаков каков што тие го имаат замислено – незаборавен и страстен.

Magic_Mike_XXL_IMG2_big

Поминаа три години откако Мајк го напушти животот на згоден стрипер. И остатокот од екипата е подготвен да го направи истото, но сакаат да го направат тоа на незаборавен начин: незаборавен последен настап во Миртал Бич во друштво на легендарниот Магичен Мајк. По патот застануваат во Џексонвил и Савана, за да обноват некои застарени пријателства и да создадат нови. Мајк и момците ќе совладаат некои нови чекори и ќе се збогуваат со минатото на многу изненадувачки начин.

Magic_Mike_XXL_IMG3_big

За Мајк никогаш не беа важни парите, жените, забавите и славата. Танцувањето е негова страст, а момците кои ги напушти се неговите најдобри пријатели. Ченинг Тејтум вели: „Во првиот филм се работеше за неговото противење со тој начин на живот, бидејќи се плашеше дека тоа го спречува во сознанието дека може да постигне многу повеќе. Сега кога гледа наназад, ги забележува добрите страни и како тие заедно добро се забавувале. Ништо не било совршено, но ништо и не е, а момците му се особено драги. Мајк напорно работеше три години и сега чувствува дека му треба старата страст.“

Magic_Mike_XXL_IMG4_big

Филмот е чиста фикција, но некои делови се инспирирани токму од личното искуство на Тејтум, во периодот кога тој бил танчер. Актерите ја поздравуваат идејата за ова продолжение: „Немаше ниту еден досаден момент“, изјавува Џо Манганило кој во првиот дел е познат како Биг Ричи, додека остатокот од екипата ја сочинуваат Мет Бомер како совршениот Кен, Адам Родригез како латино сензацијата Тито, Кевин Наш како Тарзан и Габриел Иглезиас како МЦ, Тобијас. Режисерот Грегори Џејкоб додава: „Ова е патувањето на Мајк, но и на сите нив. Поминавме многу време спојувајќи ја приказната со ликовите и посветивме внимание на фините детали при карактеризирање на ликовите, така да секој си доби прилика да се покаже и да блесне.“

Magic_Mike_XXL_IMG5_big

Премиерното прикажување на „Магичниот Мајк XXL’’ пред македонската публика беше на 09.07.2015, по што филмот е поставен на редовната кино програма во Cineplexx.

Divianarts.com е медиумски покровител на кино Cineplexx МК.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКратка историја на превозот
Следна објаваЕнтериер од 3 000 000 $
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ