Спокој и мир

Некогаш одамна, Буда одеше низ градовите заедно со неколку свои следбеници. Тоа беше на самите почетоци кога тој стана учител. Додека патуваа, се случи...

Спој на памет и убавина | Daria Werbowy

Daria Werbowy (Украински: Дарја Вербова) е родена на 19 Ноември 1983 година, во Краков, Полска. На само три годишна возраст, таа и нејзиното семејство...

Мали слатки тајни

Штом се спомене терминот „книга“ во нечие опкружување, првенствена асоцијација е дузина страници, тешки корици и многу, многу прашина во некоја си локална библиотека....

Фотографот на Vogue | Richard Avedon

Richard Avedon (1923-2004) е роден во Њујорк во руско-еврејско семејство. Својот прв фотоапарaт Rolleiflex  му го подарил неговиот татко во 1942 година, а две години...

Црни ѕидови во домот

За драматичниот ефект кој црните ѕидови може да го создадат потребна е храброст и умешност за да се создаде прекрасен ентериер. Високите тавани или...

Уметност низ стакло | Dale Chihuly

Американецот Dale Chihuly почнува да го проучува стаклото додека студирал внатрешен дизајн на Универзитетот во Вашинктон. Во 1968 добива стипендија Fulbright Fellowship која му овозможила...

Покажете ја љубовта кон книгите

Малечка, корисна, прекрасна и... спремна за носење! Убава вест за љубителите на книги - од денес, Вашите омилени страници не се концентирани само во намена...

Модни детали од улиците на модните центри (прв дел)

За време на модните недели во модните центри како Милано, Париз, Лондон и Њујорк и улиците се модно шоу кое бурно го следат објективите...

Кога принцезите на Дизни би биле живи

Господарот на еротскиот гламур, фотографот од Лос Анџелес - Ryan Astamend, дошол до една оригинална идеја да ги оживее познатите принцези на Дизни. За овој проект...

Малечок, малечок свет | Lee Peiling

Lee Peiling е фотограф од Малезија, која живее и работи во Танзанија. Со камерата почнала да се “дружи“ пред само три години. Вљубеник е...
video

Слепиот уметник Џон Брамблит

Џон Брамблит почна да го губи видот кога имал само 11 години, но тој продолжи да се бори и да создава дела кои никогаш...

Снегот како платно | Simon Beck

Уметникот Simon Beck навистина многу го сака ладното време! Тој минува цел ден врз замрзнатите езера во Франција, креирајќи ги овие спектакуларни дела врз...

Архитектонска градба која наликува на инсталација | Atelier Notify

Во срцето на модна област во Париз со уникатен дизајн во 2012 година треба да биде реализиран проектот за Atelier Notify. Архитектонска градба има елагантна...

Новите фризури на Барби

Барби, позната по својата долга руса коса, беше предизвик за познатиот стилист, "диктатор" на трендовите за фризура во Италија и пошироко, Salvo Filetti. Во...

Уметност и архитектура во метро

За да не биде само здодевeн транспорт метро станиците низ светските метрополи дополнително вложиле во својот дизајн и архитектура создавајќи подземни палати, музеи и...

Необичен и оргинален дизајн | Michel Haillard

Michel Haillard e француски мултиталентиран уметник (слика, изработува мебел, скулптури и накит) кој во секое дело сака добие некоја форма на скулптура. Неговите уникатни изработки...