Илустрациите на еден (архи)писател

Интересен спој на архитектура и литература! Уметникот Federico Babina креира архитектонски дела, а како основа ги користи најубавите цитати од некои од најпознатите книги. Серијата илустрации...

Убавината на библиотеките низ светот

Серијата фотографии на Инстаграм наречена #olive_libraries на Olivier Martel Savoie е посветена на најубавите библиотеки низ светот. Проектот трае веќе 2 години, а за таа цел...

Портрети и чудни навики | James Gulliver Hancock

Постојат извесни факти од животот на познатите автори кои од општа култура, речиси секој ги знае. Но, постојат и такви детали коишто може навистина...

Книжевни брошеви | House of Ismay

Ако погледнете одблизу на работата на дизајн-студиото House of Ismay, тогаш ќе воочите дека најчест облик е животинскиот. Навистина чудно, затоа што нивната креативна...

Успешна промоција на романот „Анаис од Монмартр” од авторката Јана Мишо

Романот „Анаис од Монмартр" од младата авторка Јана Мишо, вчера (19 октомври) беше промовиран и на македонски јазик, во книжарницата „Литература.мк" на улица Македонија....

Книгите и Вашиот партнер

Ако некој во друштво Ве праша дали читате книги, Вие веднаш ќе се трансформирате во најрасположената личност за разговор и споделување мислења, препораки и...
video

Капоти чита од „Појадок кај Тифани“

„Ако постои една работа што ја мразам, тоа е мажи што касаат!“ - извикува Холи Голајтли во првите страници на „Појадок кај Тифани“, малечката; но,...

Поезија: „Барбара“ и “За тебе љубов моја” од Жак Превер!

СВЕТСКАТА ЛЕГЕНДА - ЖАК ПРЕВЕР, ПОЕТОТ ОД ПАРИЗ Жак Превер е истакнат француски поет, претставник на надреализмот и симболизмот. Роден на 4 февруари 1900 година...

Нова корица на „Чарли и Фабриката за чоколади“

Ви текнува на класичната чоколадна приказна на Роалд Дал, „Чарли и фабриката за чоколади“? Приказната која прослави половина век, чудна и фанстастична според содржина,...
video

Најново од Стивен Кинг | Mr. Mercedes

Во мрачните мугри на потресениот Midwestern city, стотици невработени кандидати стојат построени за Саемот на труд. Без предупредување, безмилосен возач минува низ толпата со...

Отворен најголемиот саем на книгата во Франкфурт!

  Најголемиот светски издавачки саем, Саемот на книгата во Франкфурт, во вторникот беше отворен со 7.000 изложувачи од 110 земји. Издавачите и издавачките куќи "напорно работат...

КОНКУРС за МЕЃУНАРОДЕН ПОЕТСКИ ФЕСТИВАЛ: „ЛИТЕРАТУРНИ ИСКРИ 2018“ – ГОСТИВАР

Право на учество имаат сите поети од Македонија и Балканските земји. Се натпреваруваат во две возрасни категории, до 18 години и над 18 години. Секој...
video

Убавицата и библиотеката

Неретко, на секој еден од нас му причинува задоволство да се наврати во старите добри денови, старото и никогаш непрежалено детство кое од ден...

Роман на годината: Телото во кое треба да се живее

„Станува збор за повеќе од успешно книжевно дело во кое претставата на обидот автентично да се живее постојано е надвладувана од неавтентичното постоење и...

Јосип Коцев – Вчера и утре

Има денови кога смртно му се лутам на другиот јас, и од таа причина престанувам да си зборувам самиот со себе. Докторите тогаш ми ги запираат лекарствата, а телалот грми: се врати...

Книжевни тетоважи | The fault in our stars

Кога големиот TIME магазин дава оценка содржана во: „Виновни се ѕвездите“ е љубовна приказна, една од повеќето вистински кои навистина може да Ве допрат,...