Шокирачката вест околу смртта на Робин Вилијамс остана да лебди во воздухот како необјаснета тема и чудна болка во желудникот кај сите – дури и кај оние кои не го обожаваа него и неговата глума. Покрај многуте верзии за причината поради која комичниот и легендарен г-дин Вилијамс, богот на холивудскиот хумор повеќе не е на овој свет; во виртуелниот простор излегоа безброј приказни, оддавање почит и фотографии со негови цитати и потсетување на неговите најдобри улоги. Ликот и гласот кој внесе живост во нашите детски и тинејџерски години ќе остане да живее на екраните на нашите компјутери, телевизори, таблети, мобилни и лап-топи. Ликот и гласот на овој вонсериски карактер ќе остане запаметен како еден од малкуте актери кои имаат отелотворено многу живописни ликови од книги, односно ликови кои се вљубени во книгите. Да се потсетиме кои беа тие, во надеж дека ќе Ве мотивираме да ги погледнете повторно или можеби, да ги погледнете за прв пат.

1

 1. Robin Williams, Dreams with Sharp Teeth, 2008
  – Робин Вилијамс се појави во улога на самиот себе во овој документарец за писателот и есеист Harlan Ellison.
 2. Andrew Martin, Bicentennial Man, 1999
  – Филм кој е снимен врз основа на краткиот расказ на Isaac Asimov.
 3. Chris Nielsen, What Dreams May Come, 1998
  – Романот на Richard Matheson, автор кој ретко е читан, но е омилен помеѓу читателите-бунтовници.
 4. Patch Adams, Patch Adams, 1998
  – Одигрување на овој титуларен лик, базиран врз Gesundheit: Good Health is a Laughing Matter, роман потпишан од Patch Adams и Maureen Mylander.
 5. Професор Philip Brainard, Flubber, 1997
  – Филм снимен според краткиот расказ “A Situation of Gravity“ од Samuel W. Taylor.
 6. Osric, Hamlet, 1996
  – Робин Вилијамс во драма на Вилијам Шекспир.
 7. Armand Goldman, The Birdcage, 1996
  – Драма на Jean Poiret, „Кафез за птици“ која е една од подобрите улоги на Вилијамс.
 8. Alan Parrish, Jumanji, 1995
  – Колку застрашувачки беше овој филм? Колку страшен за своето време? Истовремено хорор-задоволно чувство, филмот кој е снимен врз основа на истоимената книга на Chris Van Allsburg.
 9. Таткото во In Search of Dr. Seuss, 1994
  – Заедно со Patrick Stewart, Billy Crystal, Christopher Llyod комбинирано со архивски снимки на Winston Churchill, Joseph Stalin и Adolf Hitler би требало да Ве заинтересира.
 10. Daniel Hillard / Mrs. Doubtfire, Mrs. Doubtfire, 1993
  – Дали знаевте дека „Г-ѓа Даутфајер“ е базиран врз книга? Двете улоги според Anne Fine беа совршено одиграни.
 11. Peter Banning, Hook, 1991
  – Робин го глуми Петар Пан на возрасни години, кој го има заборавено своето минато. Кога Капетан Кука наоѓа начин да допре во новиот живот на Петар, детето кое никогаш не требаше да порасне сега треба одновно да учи како да лета.
 12. Parry, The Fisher King, 1991
  – Во овој филм, Вилијамс игра улога на човек кој е воодушевен од приказната за Светиот грал, приказна која е застапена во премногу книги.
 13. John Keating, Dead Poets Society, 1989
  – Овој филм е показател на многу работи, но најзначајна од нив е љубовната приказна помеѓу пишаниот збор и читателите, како и животите што истиот ги има преобразено. Не е зачудувачки што истиот важи за омилен меѓу современите книжевни кругови.
 14. The Frog/Prince Robin, Faerie Tale Theater’s The Frog Prince, 1982
  – Што да се каже повеќе за оваа детска бајка? Правец да изнајмите автентична VHS лента!
 15. Dr. Malcolm Sayer, Awakenings, 1990
  – Со номинација за Оскар, овој филм се базира на истоимената книга на Oliver Sacks.
 16. Popeye, Popeye, 1980
  – Најпознатиот морнар од анимираниот свет, кој започнува како стрип, а оживува преку г-дин Вилијамс.
СПОДЕЛИ
Претходна објаваParfois | колекција есен/зима ’14/’15
Следна објаваМодерен италијански стан
Задолжена за најблагорoдната навика, наклонетоста кон книги. Стои на ставот дека умереноста е универзален клуч, нејзината перфекционираност јасно ги селектира информациите со кои врши промоција на книжевната уметност. Живеејќи неколку животи паралелно - како читател и автор, приврзаничка е на ендемичниот вид на автори, модерен конзервативец кога се во прашање вредностите на животот, а истовремено, вечна вљубеничка во убавото.

НЕМА КОМЕНТАРИ