Кокетен и шик стан [48 м2]

Ако за малите станбени површини важи правилото дека минимализмот и едноставноста се најдобрата опција за уредување на просторот, тогаш овај колоритен и неверојатно среќен...

Circulating Library | Богата книжевна забава

Едно од наследните места на Австралија кое обезбедува единствен настан на спојување на просторот и времето во една точка, т.е во светот на книгите....

Ехо-куќа | Визба со книги

Тежок, но остварлив проект со наслов Ехо-куќа, во производство на Kariouk Associates во Отава, Канада е всушност, реновирање на викторијанска куќа од 1924 година...

Тиркизно син дом

Вака во неколку зборови може да се опише елегантната летна куќа на уметничката Margo Ouellette, нејзиниот сопруг Philip Evans, и нивната симпатична миленичка Chloe....

Отворена книга | Pagina полица

Она што во инстант ќе се забележи од страна на библиофилите кога првпат влегуваат во нечиј дом е несомнено, дали сопственикот на истиот поседува...

Идилична куќа од соништата

Ви претставуваме вистинска куќа од соништата, која комплетно ги исполнува желбите на нејзините сопственици. Нивната желба била постојано да се во допир со природата,...

Ретро дом со носталгичен амбиент

Спојот на неспоивото и необичниот микс на стилови креираат комплетно нереална, оригинална и воодушевувачка визуелност во дом-студиото на шпанскиот фотограф Manolo Yllera во Мадрид....

Лифт на полица | Sallie Trout

Кое е идејното решение за дофат на недостапните, највисоки полици во Вашата библиотека? Ако Вашиот одговор е со помош на столче, тогаш ќе Ве...

Уметност и литература | Apartment F5

„Лизгачки врати изработени од темно дрво го кријат влезот во дневната соба, како и во трпезаријата. Во другите соби, акцентот е ставен врз уметничките...

Цветен дом на 4 девојки

Кога овој дом би бил парфем, неговите соби би опивале со мирисите на јаболко, јагода и ванила - трите бои кои се есенцијата на...

Куќичка како од сказна

Доволно е да се погледне малата, но неодоливо привлечна куќичка во Марбеља, на југот од Шпанија, која сопственичката ја користи како гостинска куќа за...

Камена колиба со ехо од океанот

Kамената викендичка на Richard Butt е место за совршено бегство од урбаната динамика. Лоцирана е во малото рибарско место Патерностер, на западниот брег во...

Мини канцеларии | Mал простор со голем стил

Динамичното животно темпо наметнува потреба од работно катче и во домот, каде ќе може да се извршат дополнителните работни обврски или складираат документите и...

Приватна библио-бања | Michael Cunningham

Нема ништо поубаво од градативен тек на сопствената библиотека во својство на приватен рај, во случајов во сопственост на авторот Michael Cunningham. Со посебен...

Луксузна вила во Сен Тропе | Peninsula 1

Во монденското француско летувалиште Сен Тропе, на површина од 4500 метри квадратни е лоцирана вилата Peninsula 1, архитектонско издание кое со стилски дизајнираниот ентериер...

Семејно гнездо во Париз

Во строгиот центар на Париз, на последниот кат од стара градба, младиот пар архитекти од студиото l’Atelier d’Archi имаат создадено елегантно и префинето, но...