Симболот на Италија, легендарната веспа го прослави својот 70ти роденден

Далечната 1946 година, поточно во април месец во италијанскиот град Фиренца е патентиран првиот скутер, односно легендарната веспа. За многу кратко време , веспата станала...

Флексибилна трпезариска маса за сите љубители на скандинавскиот дизајн

Неверојатно практичен и паметен дизајн на Норвежанецот Marcus Voraa. Флексибилната трпезариска маса е вистински сон за сите оние коишто уживаат во пријатните разговори за време...

Мноштво од растенија за пријатен дом!

AIM Studio, добиле задача да дизајнираат креативен стан во поранешната деловна зграда во Милано. Така настана станот под името Brazilian Taste, кој дише со...

Спектакуларно светлосно шоу | Јапонија

Има повеќе познати причини зошто треба барем еднаш во животот да ја посетите Јапонија, а она што не го знаат многумина е дека овој...

Новите патики “Ace” на Gucci

Познатиот бренд "Gucci" неодамна ја лансираше својата најнова колекција на патики наречена "ACE". Ова е еден интересен проект за кој модната куќа ангажираше голем...
video

Облека за трофеи

Опсесијата со награди на повеќето рекламни агенции беше инспирација за канадската агенција TAXI да изработи хумористично видео каде што вреден кројач вешто изработува облека...

Модерна мобилна куќичка од соништата!

Студиото PAD го дизајнираше Forest Lodge, современ мобилен дом кој однадвор изгледа подеднакво фантастично, како и одвнатре. Архитектот го опиша како цврст, весел и...

Кактуси насекаде – летен тренд!

  Судејќи според инспиративната мода и ентериерите кои ги гледаме во последно време на социјалните мрежи, малите и големи кактуси, станаа едни од најголемите и...

Првата зграда со сопствена стаза за скијање

Наречена е Slalom House, а проектирана според дизајнот на архитектите од студиото Shokhan Mataibekov Architects. Зградата се наоѓа во Астана, Казахстан и е сон за секој...

Модните дизајнери како Disney ликови

Најдобрите светски дизајнери (Karl Lagerfeld, Donatella Versace, Jean Paul Gaultier, Marc Jacobs, Sonia и Nathalie Rykiel, Alber Elbez, Dolce & Gabbana, John Galliano) претставени...

Колекција накит од Brian Atwood

Brian Atwood, познатиот дизајнер на чевли, се впушти во нова насока креирајќи колекција накит. Инспириран од секси обликот на женска потпетица која се наоѓа...

Готвачи и читатели | Kitchen Bull

Ако и Вие спаѓате во категоријата нестрпливи готвачи, тогаш имаме генијален начин да го искористите Вашето време за чекање: Kitchen Bull е нов концепт...

Нов tattoo скица trend!

Полската уметница и мајстор за тетоважи Inez Janiak, изработува тетоважи со црна боја, заради што тие изгледаат како уметнички дела, храбри и помалку edgy....

Грациозен стан во Мадрид

И покрај скромните димензии, овој грациозен мадриски стан е толку привлечно уреден, што освојува на прв поглед со комополитскиот шарм и начинот на кој...

Прва сауна на тркала!

Постојат неколку работи за кои не сте ни свесни дека ви недостасуваат во животот - една од тие е сауна на тркала. Сауната е...

Фантастични оригами лампи!

Идејата стана реалност минатата зима, кога Hugo, еден од креаторите на брендот OWL paperlamps, ја изненади Тереза со две груби верзии на модели од...