Dalston House | Пркосејќи на гравитацијата и реалноста

Leandro Erlich е аргентински уметник и архитект кој секогаш ги „брише“ границите меѓу реалноста и илузијата, создавајќи неверојатни тридимензионални визуелни инсталации. Неговиот најнов проект...

Lit C-1 | Грациозен мопед – автомобил

Lit Motors е компанија која се наоѓа близу Сан Франциско, на чело со индустрискиот/автомобилски дизајнер Daniel Kim. Тој и неговиот тим создадоа уникатно возило,...

Niniette 66 | Јахта инспирирана од автомобилите Bugatti

Автомобилскиот бренд Bugatti заедно со познатиот производител на јахти, Palmer Jonhson Yachts, ја создадоа новата луксузна јахта Niniette 66. Дизајнот е футуристички и елегантен...

Најслатките бебешки костими

Креативни и преслатки костими за бебиња, дизајнирани од Carolyn Caffelle за Ноќта на Вештерките, а може да ви послужат како идеја за маска на...

Капење на бебето никогаш не било полесно!

Капењето на мало бебе воопшто не е лесна работа, посебно кога бебето се уште не е во состојба да ја крене главата. Ако случајно...

Убави геометриски лампи!

Студиото за дизајн Sturlesi Design од Tel Aviv и Jaffа, дизајнираше преубави декоративни ноќни лампи. Инспирацијата настана од идејата за едноставен и оригинален дизајн...
video

Во светот на Karl и Choupette

Tokidoki, брендот на италијанскиот уметник Simone Legno препознатлив по слатките јапонските стрип ликови создаде колекција инспирирана од Карл Лагерфилд и неговата мачка Choupette. Колекцијата...

Брендирани намирници

Израелскиот уметник Peddy Mergui изработи интересен проект во кој ги истражува границите на секојдневниот дизајн во рамките на потрошувачката култура, создавајќи брендирани намирници, од...

Интересна музичка кутија во чест на пријателството!

Го славиме пријателството и важноста на истото за луѓето. Двајцата пријатели Роже и Николас Курт ја здружија силата на пријатеството со компанијата MB & F...

ZARA Home | Колекција од розева палета

Многу нијанси на розево во љубовната колекција на ZARA Home! По повод на овој Валентин, ZARA Home ја промовираше новата колекција која изобилува со розеви...

Разигран стан со поп декор

Акцентираниот ѕид со цигла е секогаш убаво решение за ентериерот, давајќи му атрактивен изглед на станбеното катче, a особено доколку е во комбинација со...

Облечи па изеди – колекција од чоколадо!

На 10.02.2017 во Париз, претставени се фустани направени исклучиво од чоколадо, по повод саемот "Le Salon du Chocolat" во Париз. Креациите се создадени од...

Од традиционален стан до функционално уметничко студио!

Дизајнерското студио го прифатило предизвикот, стариот традиционалн стан во Мексико Сити, да го претвори во функционално уметничко студио за графичкиот дизјнер. Разноликоста на материјалот во...

Провокативна кампања за заштита на рибите

Се повеќе се акцентира заштитата на животните, особено на крзнените; зар вреди да се убиваат животните неконтролирано само за да би имале парче вистинско...

Летна тераса во морски стил

Сончевото лето е идеално време за опуштени мигови во дворот, градината или, пак, на балконот. Доколку не можете да му одолеете на копнежот по...

Бонтон за вечера

Интересен проект на австралиското дуо, фотографот Scott Newett и арт директорот Sonia Rentsch наречен "Бонтон за вечера". Му дадоа живот на кујнскиот прибор, претворајќи...