video

Љубов на прв поглед

Денешната анимaција е кратка, интересна и невообичаена приказна која ќе ве насмее. Во центарот на случувањата е љубовта која што се раѓа меѓу две...
video

Време е за спиење

„Време е  за спиење, а доколку хрчиш остави ме прв/а да заспијам“.  Go to Sleep е  интересен анимиран филм во режија на Luis Carlos Uribe....
video

Исак Њутн | Најдобрата идеја

"Best Idea Ever" е кратка анимација инспирирана од приказната за Њутн и начинот на кој тој ја формулирал неговата теорија за гравитација,анализирајќи го падот...
video

Мистична катедрала

The Cathedral e одличен научно фантастичен краток филм во режија на Jacek Dukaj изработен во 3 ds max , кој е добитник на многу...
video

Barneys и Disney | Electric Holiday

Мода и цртани се секогаш одлична комбинација. Интересна соработка на стоковната куќа Barneys во Њујорк и дизајнерскиот тим на Disney. На 14ти ноември на...
video

Анимација инспирирана од канадски фолк

Blackfly во режија на Christopher Hinton  e краток анимиран филм инспириран од истоимената „заразна“ песна на канадскиот фолк пејач Wade Hemsworth, напишана дури во...
video

Патникот и златната рипка

The  Passenger e анимација од 2006 година во режија на Chris Jones. Се работи за патник кој шета една дождлива ноќ читајќи книга. Патем...
video

Снајди се па нахрани се, или не?

Gopher Broke e анимација во продукција на Blur Studio, филм кој заслужено беше номиниран за Оскар во 2005 година.  Во приказната главен лик е...
video

„Се плашите ли од темнината“?

Чудна спална соба, нервозен човек кој се подготвува да спие, темина и тишина...  Dark e првиот анимиран краток филм   на холандското студио за...
video

Кога ќе се вклучи алармот

Будењето рано наутро е најтешкиот дел од денот, особено во понеделник  после бурен викенд.  Сигурни сме дека повеќето од вас ке се поистоветат со...
video

Lady Dior | Телото на Лили

Историјата на модната куќа Диор во анимиран филм, четвртто продолжение на серијалот Lady Dior, со песна отпеана и напишана од самата Marion Cotillard.
video

Мува

The Fly е постара анимација која заслужено го има заработено престижниот оскар. Се работи за не цели три минути во кои буквално ќе се...