1969 година беше година на Вудсток, антивоени демонстрации, немири, прва година од претседателствувањето на Никсон, беше издаден првиот албум на Лед Цепелин, Ленон и Јоко Оно се венчаа, Битлси го снимија последниот албум, Аполо 11 слета на месечината, а Боинг 747 го направи својот прв комерцијален лет. Но и покрај сето тоа животот се одвивал нормално за обичните граѓани. Ние Ви претставуваме фотографии зачувани од списанието Life, направени во 1969 година во Њујорк. На фотографиите автентично се гледа животниот стил во Њујорк ’69: животните навики, модата и духот на тоа време.

39

38

37

36

35

34

33

32

31

30

29

28

27

26

25

24

23

22

21

40

СПОДЕЛИ
Претходна објаваФилмски инспиративни говори (1 дел)
Следна објаваИзложба на мозаици на Лиле Корубин
Членот на креативното семејство кој ја перцепира уметноста како експресионистичка и прогресивна категорија. Со фотографска меморија и селективно избирање и величање на големите уметници, успешно ја промовира креативната страна на животот. Како застапник на уметничките вредности во разнообразност, вистинското креативно освежување и инспирација го бара во историски маркантните показатели на уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР