На сцената на Македонската опера и балет на 19.02.2014  (20 часот) ќе се изведе  оперската претстава Атилаа во три чина од Џузепе Верди и во режија на Дејан Миладиновиќ од Србија.

 

Диригент: Ѓорѓе Павловиќ (Србија)

Режисер: Дејан Миладиновиќ (Србија)

Асс.режисер:Трајко Јордановски

Сценограф: Александар Златовиќ (Србија)

Костимограф: Миланка Берберовиќ (Србија)

Кореограф: Олга Панго

Концерт-мајстор: Верица Ламбевска

Асс.Хор мајстор: Јасмина Ѓоргоска

 

Атила: Иван Томашев (Србија)

Ецио: Борис Трајанов

Одабела: Весна Ѓиновска – Илкова

Форесто: Ѓорѓи Цуцковски

Улдино: Дејан Стоев

Леоне: Диме Петров

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМалите змејови
Следна објаваЗдрава свест: Избор на бои
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР