Во поглед на модерните библиотеки, секогаш се трудиме да ги лоцираме и да Ви пренесеме доколку најдете прилика да ги посетите – не се случува често истите да бидат изградени покрај автопат, но токму тоа се случи со Kirkwood Public Library во New Castle, Delaware. Дизајнирана од стана на ikon.5 architects, оваа атрактивна зграда на прв поглед делува како да не се наоѓа на вистинско место, но целта на нејзината локација, според нејзините творци, е погодена поради што истата егзистира во својство на „билборд на патот“ кој повекува на читање, учење и истражување.

Зграпчувајќи го погледот и вниманието, библиотеката не е прекрасна само по надворешноста: ентериерот е погоден со светли бои, многу светлина што струи помеѓу подот и таванот, давајќи акцент на прозорците и удобните фотелји. Згора на се’ тоа, зградата е создадена врз eco-friendly принцип на соларен екран кој ја контролира светлината и ја одржува зградата топла и пријатна за читателите.

1

2

3

4

6

7

СПОДЕЛИ
Претходна објаваАРТ ОГРАДА – Изложба на отворено во Карпош
Следна објаваФотографии кои сведочат за „смртта“ на разговарањето
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР