Опатија е град и општина во округот Приморје-Горски Котар во западна Хрватска. Традиционалното приморско одморалиште на Кварнерскиот залив е познато по медитеранската клима и неговите историски градби кои потсетуваат на австриската архитектура.

Опатија е едно од местата со најдолга традиција на туризам во цела Европа.

Опатија без причина не ја нарекуваат кралица на Јадранот, а во продолжение ќе откриеме зошто

Опатија е град во кој можете целосно да се опуштите и да се поврзете со природата, но и да јадете нешто посебно добро бидејќи гастрономијата во Опатија има добра репутација. Пливање и сончање на прекрасни плажи, прошетки покрај Лунгомаре, специјалитети од морска храна… Сето ова ја прави Опатија толку посебна. Она што е исто така одлично е што во околината на Опатија можете да најдете преслатки мали места кои се оддалечени само неколку километри од Опатија, а кои се протегаат сè од Ловран до Воловско.

Архитектурата на Опатија нема да ве остави рамнодушни бидејќи е многу луксузна, а украсена е со многу вили, викендички, хотели и шеталишта. Места што мора да се посетат во Опатија се прекрасната Вила Ангиолина, волшебните Американски градини, познатата скулптура Девојка со галеб. Кога станува збор за плажите, можеме да ја препорачаме плажата Прелук, која нуди прекрасен поглед кон Опатија. Прошетката по Лунгомаре е суштински дел од уживањето во Опатија.

Што се однесува до гастрономијата, не пропуштајте го хотел Милениј, кој има одличен избор на десерти. Ако сакате убаво јадење, изберете го рестораноѕ Навис. Ресторанот Беванда нуди одлична храна и уште подобар амбиент, а тука е и класично добриот Ружмарин. За сите љубители на добра пица и тестенини таму е пицеријата Роко.

Опатија е совршена дестинација за бегство од обврските и секојдневните руини, а продолжениот викенд е идеална можност токму за тоа.

Villa Angiolina

СПОДЕЛИ
Претходна објава3Х3 БАСКЕТ 2K23 ВО SKOPJE CITY MALL
Следна објаваСангрија: шпански пијалок идеален за топлите летни денови
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ