Храната може да биде лек за вашето тело, но може да биде и отров.

Toa што го внесуваме има големо влијание врз нашето здравје и позитивно и негативно. Храната е директно поврзана со нашето здравје. Затоа е многу важно да внимаваме што јадеме и пиеме бидејќи тоа има големо влијание врз нашиот организам.

За некои производи знаеме дека се отровни како некои отровни печурки, исто така, за некои намирници општо е познато, како што е солта, дека во големи количини лошо влијае на нашето здравје, но подолу ви откриваме намирници кои малкумина знаат дека во големи количини имаат штетен ефект врз нашето здравје.

1. Брокула и зелка

Ако имате проблеми со тироидната жлезда, овие две намирници дефинитивно треба да ги избегнувате бидејќи брокулата и зелката содржат сулфурни соединенија кои ја попречуваат апсорпцијата на јод.

2. Спанаќ и блитва

Оксалатите во спанаќот и блитвата се штетни за оние кои имаат проблеми со камења во бубрезите и покачен калциум.

3. Цимет

Циметот содржи кумарин кој ги оштетува бубрезите и црниот дроб, а во поголеми количини може дури и да го зголеми ризикот од рак.

4. Сирење 

Сирењето не само што е полно со заситени масни киселини кои се штетни за срцето, туку содржи и многу сол.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваИнспирација: Ако се уште не сте ја украсиле новогодишната елка
Следна објаваПразнична кампања: Lauren Ralph Lauren Holiday 2021
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ