Сите знаеме дека овошјето и зеленчукот содржат многу витамини и хранливи материи кои се неопходни за нормално функционирање на нашето тело. Но, дали знаевте дека токму овошјето и зеленчукот можат да ве излечат од разни болести.

Некои студии покажаа дека различни комбинации на свежо цедени сокови направени од свежо овошје и зеленчук можат да ве излечат од разни болести.

Подолу ви донесувам водич за свежо цедени сокови кои можат да ви помогнат при различни заболувања.

1. Настинка и грип

Кога ќе настинeте или заболите од грип, сокот од морков, ѓумбир, куркума и лимон ќе ве излечи.

2. Опстипација

Ако страдате од запек во цревата, сок во комбинација од јаболко, свежа краставица, ѓумбир, грејпфрут и ротквица ќе ве спаси.

3. Тироида

Ако имате проблеми со тироидната жлезда, сокот од цвекло, морков, јаболко и ананас ќе ви биде лековит.

4. Гастритис

Сок од комбинацијата на батата – сладок компир, јаболка, целер, ѓумбир и куркума ќе му помогне на секој што има проблеми со гастритис.

5. Бронхитис

Ако страдате од постојана кашлица или бронхитис, тогаш сокот од брокула, зелка, ѓумбир, лук и бибер е совршен за вас.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЧевлите на платформа се вратија: погледнете ги најубавите модели
Следна објаваАвијатичарски јакни се водечки тренд оваа зима
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ