Со бурниот начин на живот, понекогаш е многу тешко да се обрне внимание на диетата, но исхраната е многу важна ставка во нашиот  живот.

Во здраво тело со идеална телесна тежина, сепак се чувствуваме најдобро.

Ако се борите со вишокот килограми, следната храна може да ви помогне:

1. Ѓумбирот е многу богат со антиоксиданси кои ќе го олеснат процесот на слабеење.

2. Цимет – помага да се намали нивото на шеќер во крвта што автоматски има позитивен ефект врз губењето на вишокот килограми.

3. Куркумата е позната по антиканцерогените ефекти, но одлична е и за слабеење. Куркумата е заслужна за подобра детоксикација на црниот дроб што ќе ви олесни да изгубите тежина.

4. Зелениот чај е одличен двигател на метаболизмот, односно може да помогне да се забрза варењето. За најдобри резултати, млакиот зелен чај најдобро се пие на празен стомак наутро, кога станувате.

5. Ренот е многу здрав и нискокалоричен. Содржи само 45 калории во 100 грама, а богат е со витамините А, Б и Е, натриум, магнезиум, калциум, фосфор …

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКејт Мос и Џенифер Лопез во рекламна кампања на Coach!
Следна објаваДали некогаш сте се запрашале кои се најздравите намирници меѓу здравата храна?
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ