Многумина се борат со опстипација, а повеќето експерти ќе речат дека доброто варење на храната е половина здравје. 

Освен фактот дека вашето здравје може да страда и поради бавното варење, може да бидете надуени и да губите на тежина многу побавно отколку што сте очекувале.

 

За да го решите проблемот со бавното варење, дефинитивно треба да ја подобрите вашата исхрана, односно да започнете да се храните здраво.

Покрај здравата исхрана, многу е важно да пиете многу вода. Можете да прочитате колку вода треба да пиете дневно поради вашата тежина овде.

Покрај здравата исхрана и доволно вода, многумина пијат млака вода со лимон за да го забрзаат варењето. Чаша млака вода со половина исцеден лимон на празен стомак наутро може да биде одличен стимуланс за побрзо варење на храната.

Друг одличен пијалок е водата со ѓумбир. Чаша вода со лажичка ѓумбир е исто така добро да се пие наутро на празен стомак.

Одличен пијалок е и зелениот чај. Зелениот чај не е добро да се пие додека е премногу жежок, оптимално е да го пиете млак за да го забрзате варењето.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМарго Роби во модел на Шанел каков што досега не сме виделе
Следна објаваЛетна инспирација: Трендови на декорирање кујни во 2021 година
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ