Овој десерт подолго време е познат во Европа, иако се појави во 30-тите години на минатиот век во САД. Сопствениците на кафулето каде што беше изработен рецептот дури го регистрираа името на палачинката како заштитен знак. Палачинката дојде на нашите географски широчини единствено благодарение на блогерите за храна и Инстаграм.

Како што знаете, сите фотогенични десерти веднаш стануваат популарни низ целиот свет. И оваа палачинка има необичен изглед. Се пржи не во тава, туку во рерна, а под влијание на топлина тестото се крева. Точно, кога ќе ја извадите тавата од рерна, тестото спласнува веднаш, но тоа и веќе не е толку важно.

Готовата палачинка ( доволно за двајца) во класичната верзија е подмачкана со путер и сок од лимон, попрскана со шеќер во прав и украсена со свежи бобинки и овошје. Но, можете да додадете сè – сладолед, нутела, џем.

  • Класичен рецепт
  • Состојки:
  • Млеко – 130 мл
  • Брашно – 90 грама
  • Јајца – 2-3 парчиња (во зависност од големината)
  • Сол – 1/4 лажиче
  • Путер – 50 гр.
  • Шеќер во прав
  • Бобинки за декорација

Подготовка:

Во блендер ставете и измешајте ги: млекото, јајцата, брашното, солта и шеќерот.

Истурете ја добиената мешавина во топла тава и ставете ја во загреана рерна. Печете на 220-230 степени 15-20 минути. Можете да користите тава од лиено железо во каква било форма, само не заборавајте да ја подмачкате со масло.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМодерен апартман со француска привлечност!
Следна објаваВо новата колекција на Ели Сааб – фустани достојни за принцези!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ