Диетата со тиква се препорачува за оние кои сакаат ефикасно и брзо да ослабат.
Тиквата е богата со растителни влакна, па дури и во мали количини го намалува апетитот и дава долготрајно чувство на ситост, што ја прави совршена храна во диетите.

За време на диетата, оброците секогаш мора да се земаат во исто време, а вие ќе ги одредите во зависност од секојдневните обврски. Диетата вклучува и закуски кои се состојат од незасладено овошје, чај или кафе без шеќер и минерална вода.

Диетата трае 3 дена, за кое време може да изгубите до 3 килограми. Ние ви прикажуваме примери на оброци за секој ден.

Прв ден
Појадок: печена тиква, чаша сок од лимон. Можете исто така да подготвите каша од тиква со додавање на житарки (ориз, кускус).

Ручек: супа од зеленчук со тиква во која можете да додадете пиперки, кромид, малку компири, зелен лиснат зеленчук и растително масло
Вечера: печена тиква

Втор ден
Појадок: салата од тиква
Ручек: пасирана тиква (како пире од компири), супа од зеленчук
Вечера: овошје по ваш избор

Трет ден
Појадок: каша од тиква, салата од зеленчук
Ручек: супа од зеленчук без компири
Вечера: два тоста и салата од тиква со ананас

СПОДЕЛИ
Претходна објава„Ја менуваме околината, го менуваме светот“- (онлајн креативни работилници)
Следна објаваВо домот: Роузи Хантингтон-Вајтли во ружи!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ