Во срцето на волшебната пустина на Боцвана, на едно од најубавите скриени места се наоѓа одмаралиштето Сандибе Окаванго

Овој објект, создаден од дрво, ви нуди неверојатен простор во близина на резерватот Мореми, истовремено спојувајќи се со блиските балдахини, што е доказ за неверојатната вештина на локалните занаетчии. Преземајќи ја симболичната форма на панголин за одмор, овој објект е целосно изработен од дрво.

Неговото прво спирално скалило се отвора кон дневната соба која нуди неверојатен поглед на делтата. Просториите посветени на спорт и масажи се наоѓаат во близина на дневната соба.

Бидејќи се наоѓа на работ на делтата Окаванго, Сандибе сака да и ’се придружи на природата која го опкружува, па покрај фактот што е изработено од дрво, ова одморалиште користи претежно соларна енергија, почитувајќи ја густата околна флора и фауна: антилопите, ситатунги, жирафи, леопарди и лавови.

Оваа богата савана е без сомнение една од главните атракции на одморалиштето, така што постојат дневни и ноќни екскурзии кои ќе ви овозможат што подобро да ја запознаете. Мора да признаеме дека благодарение на сувите и влажни делови, тоа е спектакуларно игралиште за љубителите на авантурите и истражувањата.

Покрај тоа, тука ќе можете да уживате во спектакуларни интерактивни гурмански оброци направени по ваша желба.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваШто да облечете ако ве поканат на свадба – 15 најубави фустани!
Следна објаваПопусти и супер акции за новата учебна година во Скопје Сити Мол
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ