Добрата рутина за убавина ќе ви помогне да го спречите предвременото стареење и да ги забавите видливите знаци на целосно стареење на кожата, но некои животни  навики го забрзуваат овој процес на стареење на вашата кожа на лицето.

Подолу, погледнете ги четирите најчести причини за предвремено стареење на кожата на лицето и обидете се да ги отстраните што е можно поскоро.

Цигари
Чадот од цигарите и штети на кожата, без разлика дали пушите вие или лице во вашето друштво.
Луѓето кои често се наоѓаат во задимен простор, имаат поголема веројатност да имаат сува кожа и порано ќе добијат брчки.
Покрај тоа, цигарите ја намалуваат количината на витамин Ц во кожата што е клучно за одржување на мека и младешка кожа.

УВ зраци
Груба кожа, пеги, вени на лицето или рак на кожата може да биде последица на изложеност на сончевите зраци. Дури и ако поминувате повеќе минути на сонце секој ден, за само неколку години, ќе има видливи промени во кожата.
Изложеноста на УВ зраците го разградува колагенот, а вашето тело истовремено не произведува нов колаген.
Покрај тоа, УВ зраците исто така го оштетуваат еластинот, протеин кој се наоѓа во кожата кој е одговорен за одржување на еластичноста.

Алкохол
Алкохолот предизвикува ширење на клеткитена кожата, што го зголемува протокот на крв на површината на кожата, со што лицето изгледа црвено.
Поради долготрајна консумација на алкохол, постои трајно оштетување на крвните станици, а на површината на кожата се појавуваат јасно видливи капилари и црвенило.

Несоница
Недостаток на сон доведува до чувство на замор, а дополнително се пренесува и на вашиот физички изглед.
Темните кругови и уморната кожа се првите негативни последици од недостаток на сон, на просечниот возрасен човек му требаат осум до девет часа сон за да изгледа убаво и да функционира нормално.

СПОДЕЛИ
Претходна објава3 работи кои успешните луѓе ги прават пред да го започнат денот!
Следна објаваПротоколи за посета во објектите на Националната галерија за време на пандемија
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ