Пандемија, карантин и скоро половина година поминавме низ сите фази – од негирање до прифаќање – покажувајќи дека е можно да се организираме летен одмор дури и кога една идеја предизвикува бесконечни сомнежи.

Решивме да се потсетиме кои бевме пред карантинот и кои сме сега. Еве ги знаците дека научивме повторно да одиме на одмор.

Најблизу во близина

Првото правило на самоизолација е да се дистанцирате. Ако во март се чинеше чудно, непријатно и стресно, сега растојанието од два метри стана повеќе навика отколку опсесивна потреба. Сега седиме близу и се дружиме само со најблиските роднини и пријатели на кои им веруваме.

Како тоа влијае на одморот?

Избираме напуштени места и позитивен внатрешен став пред да заминеме на ново место или да започнеме такво нешто.

Ако патуваме, тогаш е локално

Ситуацијата нè натера да заборавиме на можноста за „патување во разни земји“ како  и постојано да се обидуваме да видиме нешто ново. И имавме среќа: во потрагата по искуства во странство, заборавивме дека патувањето до околните места носи не само проширување на нашите хоризонти, туку радост за очите и душата. Така, летниот одмор стана можност да се истражат локалните атракции и забава.

Третото правило – свеж воздух

Природата стана нашиот најдобар пријател. Излегуваме на река за активен одмор, во шума за тишина и до најблискиот парк за дневна норма на чекори. Свежиот воздух е сон на секој човек заробен на четири sида. И, ние веројатно никогаш не сме го третирале воздухот како нај вреден ресурс.

 

П.С Не негираме дека локалните патувања, саканите луѓе и рекреацијата на отворено претходно биле на нашата листа на фаворити. Но, во последните шест месеци, успеавме да сфатиме дека чувството на благосостојба и радост не не остава токму заради овие прекрасни (понекогаш невидливи) работи.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајдобрите модни додатоци од колекцијата Gucci есен / зима 2020/21 година!
Следна објаваЗухаир Мурад – колекција венчаници за пролет 2021 година!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ