Освежителен летен десерт …

Вкусен сладолед е легален начин да уживате во омилениот десерт без да жалите за калориите што ги јадете, а во исто време ви овозможува да се освежите и да се расположите.

Викторија Лунд, готвачка во Brenners Park-Hotel & SPA, споделува едноставен рецепт за домашен сладолед со само три состојки.

Состојки (за 6 порции):

Меко сирење или густ јогурт – 250 гр

Мед – 4 лажици

Шлаг – 400 г.

1 лимета

Начин на подготовка:

1. Измешајте го мекото сирење или јогуртот со медот и сок од една лимета. Додадете го шлагот и измешајте нежно.

2. Ставете ја добиената мешавина во замрзнувачот, периодично мешајќи.

3. Готовиот сладолед украсете го со рендана кора од лимета, бобинки или ореви по желба.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајновиот микро тренд на Инстаграм: цветен чај!
Следна објаваНајубави и најмодерни цветни фустани за ова лето!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ