Патувањето до малиот шпански град Senetil de las Bodegas може да биде вистински предизвик за клаустрофобите; сместено е во прекрасната провинција Кадиз, ова чудно место изгледа како да е погодено од метеоркој природно се спојува со градот и со нејзината популација што живее буквално – под карпа!

Овој град попознат и како Белиот град, се карактеризира со уникатен изглед со многу куќи изградени во самата клисура, но и под неа. Денес, овој град има дури 3.000 жители кои, верувале во тоа или не, го избрале ова место од многу практични причини; природните пештери од овој вид се идеални за живеење, а при изградба на куќаво нив, која ќе обезбеди соодветна температура во затворен простор за висока топлина или студ,се единствена најголема причина како и фактот дека тие само треба да се грижат за фасадата, бидејќи остатокот е од самата карпа. Историјата вели дека луѓето живееле во овој мал град уште од праисторијата, за што сведочат бројни остатоци и записи што се достапни во еден мал градски музеј.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКако се носи црна боја во лето
Следна објаваŠKODA освои шест награди „Семеен автомобил на годината“
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ