Во секој момент, секој ден, некаде во светот некој пие чај. Без разлика дали станува збор за освежителен чај од нане, традиционален зелен или вкусен црн чај.

Откријте некои од највкусните видови чај и најдобрите начини како да го конзумирате и да подготвите чајна забава со пријателите и семејството.

Уметноста на истурање чај од Мароко

Во Мароко, сè што е поврзано со чајот, вклучително и неговото истурање, е само по себе еден вид ритуал со цел да се постигне посакуваниот ароматичен вкус. Церемонијата започнува со ставање лажица зелен чај во традиционален марокански бокал исполнет со вода и потоа ставање на оган за да ја доведе водата до вриење. Во зовриената течност се додава пакетче лисја од нане. Околу 400 грама шеќер се додаваат во 400 милилитри течност. Откако ќе се стопи, започнува церемонијата на прислушување. Домаќинот ги става чашите во круг на традиционалната сребрена лента, а потоа го става чајникот над чашите и ги пополнува со истурање малку по малку. Чајот од чашите потоа се истура повторно во чајникот. Овој процес се повторува до пет пати за да се создаде вкусна плодна мешавина од чај и шеќер.

Пиење чај во Јапонија

Традиционалната јапонска церемонија за чај може да трае помеѓу четири и шест часа, а во Јапонија се нарекува садо или чадо. За време на церемонијата, само зелен чај се пие од типични садови од железо и чаши без рачки. Лесни оброци како супа, ориз или радост се сервираат пред луѓето да почнат да пијат чај. На почетокот на церемонијата, „господарот на чајот“ тивко подготвува чај со ставање зелен чај во прав („matcha“),со лажица од бамбус и истура врела вода. Чашата прво му се дава на најважниот гостин кој зема три мали голтки, а потоа чашата му се предава на следниот гостин. Чашата чај патува од еден гостин до друг и се пие од чашата додека не се испразни. После тоа, се развива дискусија за видот на чајот што се консумира и со тоа завршува церемонијата.

Во Англија време е за чај од 5 часот

Традиционален чај во Англија се пие во пет часот попладне, според повеќето традиционални правила што се пренесуваат од генерација на генерација. За почеток, домаќинот врие вода во котел. Листовите од чајот потоа се ставаат во мала вреќа со платно во чајник. Водено е од односот на една лажичка на бројот на чаши и една дополнителна за чајникот. Откако чајот ќе отстои три до пет минути, во зависност од саканата јачина на аромата, составот се вади, а потоа се лади и се пие.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваФустани од тантела за летен супер шик изглед!
Следна објаваСандали на Софија Вебстер со крилја на пеперутка!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ