Честопати истакнуваме дека трендовите во светот на модата и убавината се менуваат со неверојатна стапка,но ништо не е поразлично кога станува збор и за кулинарството.

Инстаграм е полн со слики од тропско овошје, кое можете да го подготвите на многу начини! Иако почесто се подготвува во солени јадења, авокадото е всушност тропско овошје кое потекнува од Централна Америка. Поради грубата текстура и обликот, ова овошје го носи колоквијалното име „алигаторна круша“, а покрај својот изглед, авокадо се здоби со популарност заради бројните придобивки од него. Така, ова овошје е особено корисно за оние со проблеми со срцето, а исто така е одлично за забрзување на метаболизмот и регулирање на варењето на храната. Иако авокадото најчесто се подготвува во форма на салата или како главна состојка во разни сосови, ова овошје одлично се вклопува и во десерти, а вистинскиот доказ за тоа е чизкејот од авокадо.

Потребни состојки:

-400 грама мелени бисквити

-200 грама путер

 -Едно авокадо

– 500 грама урда

– 1/4 чаша сок од лимета

– 200 грама шеќер во прав

-1 лажица масло од кокос

– рендана кора од лимон

Подготовка: Започнете со лесно мешање на путерот и мелените бисквити додека не стигнете до соединета смеса. Потоа, ставете ја смесата во калапот за торта и добро израмнете ја со рацете и ставете ја во фрижидер. Додека основата се лади, излупете го авокадото, кое треба да биде малку помеко за да може кремот да биде што е можно поедноставен, и исецкајте го во блендер заедно со сокот од лимета. Во друг сад, измешајте ја урдата, шеќерот во прав, кокосово масло и изрендајте кора од лимон. Потоа добро измешајте со миксер. Комбинирајте ја мешавината на авокадо и сирење во една смеса и измешајте додека не постигнете кремаста текстура, а потоа раширете ја на оладената претходно попдготвена смеса.Ладете ја во замрзнувачот најмалку два часа. Извадете ја тортата 15 минути пред сервирањето, а потоа уживајте во овој кремаст десерт!

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваRihanna е во потрага по модели за новата колекција, пријавете се
Следна објаваТорбата Guess Vikky од еко кожа – наменета за урбаните дами!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ