Појавата на пандемија на коронавирус во голема мерка го промени нашиот секојдневен живот. Со тоа, промените се дел од скоро секој ден од нашите животи, вклучително и во исхраната, која треба да биде со повисок квалитет.

Припремата на smoothie е вистински наједноставен начин за зголемување на внесот на овошје и зеленчук, а покрај неговата едноставност, тоа е многу вкусно јадење. Пијалокот е вистински доказ за тоа колку здравите оброци можат да бидат моќни во подобрување на имунитетот. Пијалок е одличен за зајакнување на енергијата, особено ако деновиве слабо спиете. Храната што содржи „зелени пијалаци“ е богата со витамини, минерали и антиоксиданти, на пример спанаќот е идеален за зајакнување на имунолошкиот систем, додека краставицата ќе го контролира нивото на шеќер во крвта.

Подолу рецепт за green smoothie за подобрување на имунитетот.

Потребно е:  

1 грст спанаќ

1/2 краставица

1 чаша зелен чај

2 лажици мед

1/2 лимон

Подготовка: Темелно исчистете го спанаќот, излупете го и исечете ја краставицата колку што е можно посилно, а потоа ставете ги сите заедно во блендер. Кога зелениот чај ќе се олади, додадете го во блендерот. Додадете лимон и мед и повторно измешајте за да ги соедините сите заедно.

СПОДЕЛИ
Претходна објава,,Под стакло” видео изложба на уметникот Сашо Блажес
Следна објаваСовети за подобрување на вашиот живот или како да градите добри навики!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ