Само мирно …

Пет начини како да се смирите ако сте сериозно возбудени!
Оваа година се случи така, букетите цвеќе во рана пролет и сончевото време не можеа да ги засенат важните вести. Интернетот и социјалните мрежи не придонесуваат за подобро расположение – достапноста на информации редовно ја влошува ситуацијата, не дозволувајќи да се заборави на вирусот, карантинот и другите непријатни работи.

Анксиозноста, поттикната од новите вести и буквално бара дискусија – со пријателите, колегите, роднините и други. Тука е важно е да се потсетиме навреме, дека личната анксиозност во поволна околина, може да прерасне во колективна паника, што не е од корист за нас во ниту една ситуација.

„Една личност учи да биде загрижена, а за жал жените ја развиваат оваа способност поуспешно од мажите. – објаснува психологот. – Природната неправда е предизвикана од посебен сензибилитет и емотивност, што е убаво само по себе, но исполнето со зголемена чувствителност. Сепак, нема причина да се паничи: Вештината да се намали вознемиреноста може да се научи и покрај тоа, да се сподели со другите ако тие се значително возбудени “.

Подолу се дадени неколку стручни совети кои ќе ви помогнат да се ослободите од анксиозноста и да ги насочите мислите во удобна насока.

Основна мантра: сè ќе биде во ред.

Дишете длабоко и правилно
Во моментот кога ќе сфатите дека стравот ве обзема, размислете за моќта на длабокото дишење, која го става телото во релаксирачки ритам: полека, броите до четири, вдишувајте низ носот, паузирајте, потоа полека издишувате низ устата, а исто така броите до четири. Повторете неколку пати, по потреба.

Пренасочете го текот на мислата
Се случува сетилата буквално, како да се вклучуваат на алармантно копче… насочувајќи го вниманието на објектот на фобијата. Со силата на волјата, одвлечете го мозокот од изворот на вознемиреност, со било што: проверете пораки, вклучете пријатна музика во слушалките или вклучете се во некој разговор.

Допир
Преку допирот се активираат рецепторите кои пак го активираат производство на „хормонот на среќа“, како што е допаминот. И додека овој совет е двосмислен за време на немилосрдниот вирус, вклучително и отфрлањето на добредојдените бакнежи, прегратки и ракувања, тоа можете да го направите и сами со едноставно триење на дланките или стегање на рацете.

Контракција на мускулите
Со нежно стискање и отпуштање на мускулите ќе го поттикнете вашиот мозок кој го контролира телото. Започнете со прстите на нозете и движете се нагоре, нежно стискајќи и опуштајќи го телото, колковите, стомакот и така натаму. Во особено стресни околности, ваквата „гимнастика“ ќе помогне да се регулира крвниот притисок и да се спречат напади на паника или губење на свеста.

Прифатете ги вашите стравови
Кога мислите ќе го преземат форматот на паника, коронавирусот е веќе тука! Боже, еврото порасна! Треба итно да купите тоалетна хартија! – Обидете се да поставите едноставни, но конструктивни прашања. Кој исход од настаните ве плаши? Зошто решивте дека тоа е можно? Што ви пречи сега? Што можете да направите за да се ослободите од стравот? На пример, престанете да ги гледате квотите на валутите, ако не сте финансиски стратег и откажете го патувањето, ако тоа ве прави помирни – и така натаму, според списокот. И што е најважно, додека да го смислите планот за акција, дозволете си да се исплашите – тоа е апсолутно нормално.

Колку повеќе се браните себеси од негативните емоции, толку поголема е внатрешната непријатност. Обидете се да се убедите во оваа мантра: „Јас сум навистина во опасност, имам право да се грижам. Во ред е да се чувствувам така. Знам дека ова е привремено и ќе ја преживеам оваа вознемиреност сè додека не помине, како и секогаш “.

Најдоброто, допрва доаѓа!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваХоби: Славните личности полудеа по оваа игра во самоизолација!
Следна објаваСовршена рамнотежа меѓу белото и црното на младиот графичар Стефан Младеновски
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ