Во време на самоизолација која го обедини целиот свет, некои познати личности почнаа да ги откриваат детските страни на нивните личности, манифестирајќи ги пред се во желбата за игри. Едно од нив е старото и сè уште популарно хоби – пазл – сложувалка. Тоа е забава, која ја составува целата слика од ситни парчиња, всушност креативна игра.

Научниците ја одобруваат заради за многуте здравствени придобивки.

Пазл, на англиски загатка или сложувалка на наш јазик, ја активира десната и левата половина на мозокот во исто време, ја подобрува краткорочната меморија и е одличен начин за ослободување од стресот. И, како што истакнуваат обожувателите, целото семејство може да се забавува со сложувалката.

Хју Хекман, Патрик Стјуарт, Рон Вуд, Бил Гејтс, Елен Деџенерис и други познати личности уживаат да го составуваат овие игри.

Сепак, најпосветените славни прајкво светот се славниот пар Меган Малали и Ник Оферман, кои секоја завршена слика ја слават со триумфална фотографија.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваИдеи за бојадисување и украсување на велигденските јајца
Следна објаваБез паника: Како да ја надминете вознемиреноста за време на пандемијата!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ