Најчеста работа која ја правиме кога сме под стрес е посегнување по нашите омилени слатки за што побрзо да добиеме позитивна енергија, но ова во никој случај не е паметен избор за нашата линија.
Преголемото консумирање на слатки може да има штетни влијанија врз нашето здравје, затоа тие треба да се заменат со поздрава храна.

Ова се 3 намирници кои го подобруваат расположението, а нема да влијаат негативно на нашето здравје или на нашата линија.

Боровинки
Боровинките се полни со здравствени придобивки. Тие се богати со антиоксиданти и го прочистуваат нашето тело од токсини, а исто така се богати со флавоноиди кои помагаат за подобрување на нашето расположение.

Лосос
Лососот го штити здравјето на нашето срце благодарение на омега 3 масните киселини. Многу студии откриле дека луѓе кои јадат многу риба имаат најмал ризик од депресија, а ако сакате да го ослободите стресот на здрав начин, јадете риба барем двапати неделно.

Црно чоколадо
Чоколадото со висока содржина на какао е одговорно за зголемено лачење на хормонот на среќа, затоа што е богато со флавоноиди кои позитивно влијаат на подобрување на нашето расположение. Имајте на ум дека црното чоколадо е калорично, затоа задржете се на еден ред, дневно.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗдрава и ефтина храна која секогаш треба да ја имате во фрижидер!
Следна објаваПролет/лето 2020 – 10 топ модели на чевли!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР