Овој месец Тејт Модерн отвора голема ретроспективна изложба со делата на Енди Ворхол.
Изложбата нуди нова перспектива каде можеме да го видиме легендарниот американски уметник, преку повеќе од 100 дела од целата негова кариера.

Славните поп-слики на Мерилин Монро, шише Кока-Кола и лименки супа од Кембел ќе бидат изложени заедно со дела што досега не биле видени во Велика Британија.

Ретроспективата илустрира како Волхол смислил, каква уметност може да биде за време на културната трансформација, истакнувајќи теми како што се желбата, идентитетот и верувањето.

За прв пат по 30 години, ќе бидат изложени дела од неговите серии „Дами и господа“ – портрети змеј кралици и транс жени, а уметнички дела како што е неговото лебдечко парче „Сребрени облаци“ и други.

Изложбата е отворена за јавноста во музејот во Лондон од 12 март до 6 септември.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПисмо на Антон Павлович Чехов до својот помлад брат!
Следна објаваКостуми со ново интересно лице!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР