Ѓумбирот е горчлив корен за кој барем еднаш сте слушнале дека лекува многу здравствени проблеми.
Тој е одличен против мачнина и повраќање за време на бременоста, има добар ефект врз варењето на храната и помага во намалувањето на телесната тежина.
Помага при болка, воспаление, ревматизам, артритис и гихт и е одлична помош при лекување на рак на простата, дебелото црево, јајници и дојки.
Можете да консумирате ѓумбир во неговата оригинална форма на корен или како мелен прав, но имајте на ум дека оригиналната форма е секогаш поефикасна.

Рецепт за пијалок од ѓумбир, кој ќе ви помогне да го намалите вишокот килограми за 7 дена.
Подготовка на вода од ѓумбир:
Се вари 1,5 литар вода, а потоа додадете неколку парчиња ѓумбир во неа, да врие на тивок оган 10 минути.
Откако зовриената вода ќе се олади, се што треба да направите е да ја исцедите и таа е подготвена за консумација.
Препорачливо е да пиете најмалку 1,5 литри вода од ѓумбир секој ден за да го видите посакуваниот резултат, но немојте да пиете одеднаш голема количина истовремено, туку консумирајте по малку, во текот на целиот ден.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНовите кошули се задолжително парче на сезоната!
Следна објаваСкопје Сити Мол го слави денот на жената цели 4 дена!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР