Доаѓањето на новата година носи со себе безброј цели кои не поттикнуваат да се промениме и да донесеме поздрав начин на живот.

Одржливоста и потрагата по благосостојба, како лично за себе, така и за животната средина и природата, станаа едно од најголемите теми на денешницата. Ги споделуваме со вас сите видови на информации за кои веруваме дека ќе бидат многу корисни, од најдобрите природни козметички производи до одржливи алтернативи за завиткување на подароците. Меѓутоа, ако навистина сакате да се приклучите на „движењето за живеење“, особено е важно оваа промена да ја пренесете на еден од најважните места, вашиот дом. Трансформацијата на вашиот дом во засолниште за мир и засолниште во кое ќе дишете и уживате е поедноставна задача отколку што изгледа. Ако сакате да го постигнете тоа, применете ги овие 5 трендови на одржливо украсување, што исто така ќе го направи вашиот дом простор достоен за секое списание за домашно уредување.

Светилките ќе продолжат да имаат многу важен дел од вашиот дом и во 2020 година, заоблените и синусни форми инспирирани од арт деко стилот.Обидете се да го извлечете максимумот од природната светлина, да ги избегнувате ЛЕД или блескавите светилки, многу повеќе да го почитувате вашето здравје и околината.

Рециклирањето на стариот мебел е еден од најдобрите начини за намалување на влијанието врз животната средина, затоа што ќе го избегнете загадувањето што го создава секое парче, од најавување до производниот процес. Покрај тоа,нов слој на боја или едноставно “преоблекување” ќе биде доволно за целосно да се трансформира едно старо парче мебел и да се сврти цело внимание кон него во вашето дневна, а воедно тој начин стана еден од главните трендови на украсување.

Високиот квалитет и отпорност на природни влакна е еден од најдобрите облози за сите видови украсни предмети, од теписи до светилки или ќебиња. Покрај памукот, постелнината или волната, еспарто и бамбус се другите главни трендови за 2020 година, особено поради нивната издржливост. Бамбусот  многу добро се спротивставува на влагата и не се деформира, но исто така помага да се спречи прекумерно искористување на шумите бидејќи е многу добра замена за дрво. Во оваа смисла, гранит или мермер, како и стакло, се многу добри опции за бањи и кујна. Друга опција за овие простории е да се користат рециклирани материјали како што се стакло или порцелански остатоци, смоли, камења или шишиња, кои го намалуваат отпадот и емисијата на испарливи органски соединенија штетни за здравјето.

Оваа година, sидовите со лајсни, позадина и геометриски дизајни ќе станат главни протагонисти на различните простори. Иако конечниот избор ќе зависи од вашиот личен вкус.

Растенијата станаа суштинска декорација. Тие и помогнат на секоја соба во вашиот дом да дише и да има свое мало парче од природата. Ако не сте многу добри во однос на грижа за нив, кактусите секогаш се добра опција. Дрвото никогаш не излегува од мода, бидејќи е едно од најтрајните и овозможува бесконечна употреба. Еден од новите трендови е повторно користење на старото дрво и да се третира на минимум, така што ќе го задржи својот природен изглед.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваБарбери 2020 – извонредна есенска колекција за патување!
Следна објаваМЕНАЏМЕНТОТ НА СКОПЈЕ СИТИ МОЛ УСПЕШНО ГИ ЕВАКУИРАШЕ СИТЕ ПОСЕТИТЕЛИ
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР