За да се избегнат настинки и грип во овој преоден период, важно е да го зајакнете вашиот имунитет. Препорачливо е да се започне утрото со пијалок од куркума бидејќи е исклучително здрава и хранлива и има силни антиоксидативни својства.

Рецепт за зајакнување на имунитетот

Состојки:

Лажица куркума
Половина лимон
Лажичка мед
Лажичка масло од кокос
Цимет

Загрејте шољичка вода, но не и да зоврие или премногу топла. Додадете лажичка куркума, половина сок од лимон, лажичка мед, лажичка масло од кокос и добро измешајте. Додадете цимет по желба.

Куркумата ќе биде на дното на чашата, па мешајте ја водата додека ја пиете за да се искористите целата предност на оваа супер намирница.

СПОДЕЛИ
Претходна објава„ HALLOWEEN“ ВО СКОПЈЕ СИТИ МОЛ
Следна објаваПлетени панталони за есенски денови!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР