Калинката е едно од нај лековитите плодови со егзотичен изглед, кое поради големиот број на семиња се сметало за симбол на среќа.
Калинката е супер овошје кое е богато со витамин Ц, неколку витамини Б, одличен антиоксиданс, а со редовно консумирање помага за зајакнување на имунитетот, подобрување на крвната слика, квалитет на косата, кожата и ноктите. Се препорачува да се консумира најмалку една на ден, бидејќи има позитивен ефект врз хормоните.

Ова „рајско овошје“, како што многумина го нарекуваат, е еликсир на младоста затоа што го спречува стареењето на кожата, одлично е за сува кожа ја хидрира и обновува длабоко, го намалува холестеролот, ги штити бубрезите, го штити и регенерира црниот дроб, ги потиснува алергиите, штити од срцеви заболувања, рак на простата, рак на дојка, го регулира метаболизмот и крвниот притисок.

Можете да ја јадете калинката на различни начини, во салата, да пиете сок од калинка или да ја користите како додаток на разни јадења.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваBalmain: со инспирација почеток на веков на Mодната недела во Париз!
Следна објаваНова есенска колекција чанти на Louis Vuitton!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР