Калинката е едно од нај лековитите плодови со егзотичен изглед, кое поради големиот број на семиња се сметало за симбол на среќа.
Калинката е супер овошје кое е богато со витамин Ц, неколку витамини Б, одличен антиоксиданс, а со редовно консумирање помага за зајакнување на имунитетот, подобрување на крвната слика, квалитет на косата, кожата и ноктите. Се препорачува да се консумира најмалку една на ден, бидејќи има позитивен ефект врз хормоните.

Ова „рајско овошје“, како што многумина го нарекуваат, е еликсир на младоста затоа што го спречува стареењето на кожата, одлично е за сува кожа ја хидрира и обновува длабоко, го намалува холестеролот, ги штити бубрезите, го штити и регенерира црниот дроб, ги потиснува алергиите, штити од срцеви заболувања, рак на простата, рак на дојка, го регулира метаболизмот и крвниот притисок.

Можете да ја јадете калинката на различни начини, во салата, да пиете сок од калинка или да ја користите како додаток на разни јадења.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваBalmain: со инспирација почеток на веков на Mодната недела во Париз!
Следна објаваНова есенска колекција чанти на Louis Vuitton!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР