Колку јагоди смеете да консумирате дневно?

Колку јагоди смеете да консумирате дневно?

Јагодите се многу вкусно овошје и можат да се конзумираат во различни комбинации.
Тие се корисни за имунитетот и содржат голем број витамини, но многумина не се сигурни колку е дозволено секојдневно да се консумираат.

Јагодите содржат 60 грама витамин Ц и биоактивни супстанци полифеноли, кои се силни антиоксиданти. Тие се препорачуваат за децата и возрасните кои страдаат од анемија, а содржат фолна киселина, витамин Е, провитамин А, витамини од Б групата, како и минерали манган, железо, калциум и магнезиум.

Иако се совршени за освежување во жешките летни денови, потребно е да се обрне внимание на количината која ја консумираме, особено кога станува збор за помалите деца кои можат да имаат алергија на ова овошје.

Јагодите не се препорачуваат за луѓе кои имаат проблеми со прекумерна тежина. Дури и ако немате здравствени проблеми, треба да обрнете внимание на тоа колку од ова овошје дневно внесувате во вашето тело.

Совршената доза е чаша јагоди дневно, а поголеми количини може да предизвикаат проблеми со варењето.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваBRYAN ADAMS ДОАЃА ВО СКОПЈЕ
Следна објаваОбјавена целата колекција FENTY на Ријана!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР