Кога јајцата би можеле да се споредат со благородници, веројатно би изгледале како Imperial Mosaic јајцето, креирано од Фаберже …

Ова јајце украсено со скапоцени камења, кое било подарок од царот Никола II на неговата сопруга Александра во 1914 година, било украсено со дијаманти, рубини, смарагди, топаз, кварц, сафири, бисери и големи дијаманти.

Како ултимативен омаж кон ова јајце, Ritz London сега ни дава можност да ја доживееме магија за време на Велигденскиот банкет со гозба. Главниот дел од гозбата ќе биде претставен во облик на варено јајце од препелица, кое е деликатно обложено со муслин од јастог и украсен со накит изработен од модри патлиџани, шунка и морков.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајголемиот светски подводен ресторан “Under” е отворен во Норвешка!
Следна објаваОмилено хоби на најбогатите луѓе!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР