Ако имате проблеми со спиењето и сакате да го подобрите квалитетот на спиењето, пронајдете простор во спалната соба за растенијата како лаванда, бршлен, алое вера или гербер.

Лавандата има многу здравствени придобивки, а подобрувањето на квалитетот на спиењето е само една од нив. Апсорбирајќи го CO2, лавандата ослободува свеж кислород и го прочистува воздухот. Поради смирувачкиот мирис се користи во фитотерапијата и ароматерапијата за третман на нарушувањата како што се анксиозност, стрес и нарушувања на спиењето.

Image result for lavanda

Ако не сте обожавател на интензивната арома на лавандата, можете да ставите англиски бршлен во спалната соба.

Image result for engleski bršljan

Тоа е растение кое исто така го чисти воздухот, ги отстранува сите токсини и создава релаксирачка атмосфера за спиење.

Image result for mirni ljiljan

Kрин на мирот, Spatifilum, е растение кое ќе го прочисти воздухот во спалната соба за дури 60 проценти. Покрај тоа, ова растение апсорбира мувла која ја претвора преку своите листови во храна.

Related image

Кадравиот папрат е растение кое исто така, заслужува место во вашата спална соба бидејќи го ослободува кислородот преку ноќ и го прави воздухот во спалната соба свеж и чист. Ова растение е на листата на НАСА, како најкорисно растенија.

Воздухот ќе го направат чист и свеж и со растенијата како што се алое вера, јасмин и гербер.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваРесите се голем пролетен тренд, еве како Kendall Jenner ги носи!
Следна објаваЛокомотива е дел од големата меѓународна конференција Network of Residencies in South-East Europe #NORSE
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР