Голем колаж од хартија креиран по повод 30 години од стаклената пирамида пред музејот Лувр, се искина за само неколку часови од бројните посетители.

Visitors at the Louvre

Францускиотуметник JR и 400 -тини волонтери поставија 2000 листови хартија во дворот на Парискиот музеј, минатиот петок, со што се доби илузија дека пирамидата е продолжение на еден необичен камен предел.

Twitter post by @JRart: This project is also about presence and absence, about reality and memories, about impermanence.

Но, во саботата, за многу кратко време инсталацијата беше уништена од бројните посетители.

“Сликите се како и животот, се ефемерни” – филозовски коментираше авторот JR, на својот твитер.

Twitter post by @JRart: Can’t believe this happened 👀 merci @museelouvre ! #JRauLouvre

” Еднаш создадено, уметничкото дело има свој живот” – рече авторот на делото чија површина се протега на 17.000 метри квадратни

СПОДЕЛИ
Претходна објаваОбјавен Конкурсот за стипендии на Семос Академијата за графички и веб дизајн
Следна објаваBLUMARINE: хит модели за пролет 2019!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР