Луксузот не мора да биде нешто што ја ремети природата и ја нарушува нејзината убавина и благосостојба.

Luksuz u održivoj varijanti

За да покажеме дека одморите во ултра-луксузните ресорти можат да се градат без нарушување на природата, сега го имаме егзотичното Kudadoo острово, кое скоро ги отвори своите врати на Малдивите.

Luksuz u održivoj varijanti

Дизајниран од компанијата Yuji Yamazaki Architecture од Њујорк, овој приватен хотел е совршен пример за одржливост со својот импресивен фотоволтаичен покрив и други елементи кои го дефинираат.

Се наоѓа во Lhaviani аtol и ова одморалиште има интегрирани соларни панели, кои го поддржуваат 320 kWh соларниот систем, што генерира доволно струја за напојување на целото островско одморалиште без потреба за дополнителна електрична енергија.

Luksuz u održivoj varijanti

Luksuz u održivoj varijanti

“Традиционално, сончевите панели се скриени во дискретните делови на Малдивите и немаат друга функција, но тука, фотоволтаичниот покрив е видлив и стана икона на одморалиштето”.

Luksuz u održivoj varijanti

Luksuz u održivoj varijanti Luksuz u održivoj varijanti

Luksuz u održivoj varijanti Luksuz u održivoj varijanti Luksuz u održivoj varijanti Luksuz u održivoj varijanti Luksuz u održivoj varijanti Luksuz u održivoj varijanti

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваГламур и елеганција на модната ревија Dolce & Gabbana есен/зима 2019!
Следна објава`Voynich manuscript`-Неоткриената мистерија
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР