Матера
Матера е мал град во јужна Италија и е признаен како Европска престолнина на културата во 2019 година. Ова не е изненадувачки: стариот дел од овој град, изграден на карпи е под заштита на светското наследство на УНЕСКО.

Заради бројот на меѓународно значајни религиозни локалитети, местото се нарекува “Втор Витлеем”. Тука се снимени култните филмови базирани на библиски сцени – на пример, Евангелието на Метеа и Страданијата на Христос со Мел Гибсон.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваУметница ја претвора косата во неверојатни скулптури!
Следна објаваMANGO има нова кампања!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР