Луѓето по оброк обично се релаксираат, лежат, гледаат серија и слично, но малкумина се одлучуваат за активност.

Научно е докажано дека една прошетка по ручекот има корисни ефекти. Студијата покажа дека 15-минутна прошетка им помага на возрасните личности со дијабетес тип 2 во спречувањето на зголемување на нивото на шеќер во крвта.

Луѓето најчесто го консумираат најобилниот оброк во вечерните часови, а потоа седат или легнуваат. Ова може да доведе до значително зголемување на гликозата во крвта, а тоа ниво може да се одржува со часови.

Според една студија објавена во Нов Зеланд, нашите мускули се активираат за време на прошетките и ја употребуваат гликозата за енергија, со што се намалува нејзината циркулацијата во организмот.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСовети од француските дами за `Tres Chic` уредување на вашиот дом!
Следна објаваVirginie Viard е новата креативна директорка на Chanel!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР