Смртта на дизајнерот Карл Лагерфелд го обиколи светот и многумина ги шокира.
Тој беше голема мистерија за сите, а мал број луѓе може да се пофалат дека добро го познавале.

Тој беше таинствен дури и кога стануваше збор за неговиот датум на раѓање, контроверзен во креациите и изборот на моделите, а некои од најубавите жени во светот беа неговите музи..

Еве неколку факти за Карл кои малкумина ги знаат:

– Неговата персиска мачка Chupet има две слугинки кои се грижат за неа.
– Тој ја креираше статуа на неговиот идеален маж направен целосно од чоколадо.
– Пиеше само Colа Zerо и тоа 10 лименки дневно.

Тој не бил обожавател на утрински состаноци, така што никогаш не излагал од куќата пред ручек.
– Покрај тоа што бил креативен директор на Fendi i Chanel, тој работел и на фотографиите за кампањите на двата бренда.
– Секаде со себе носел 4 iPhone и 3 iPods во Celine торба.

– Rolex направи ексклузивен часовник инспириран од Лагерфелд пред крајот на минатата година кој се продаваше по цена од 19.000 евра.
– Тој направил кукла по својот лик за сезоната есен / зима 2014/15 за модната ревија на Fendi.
– Тој создаде нарцис, најскап сеф на светот во соработка со познатиот производител на безбедносни сефови Dottling.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКое е најдоброто време да се консумира јаболко?
Следна објаваJUDITH LEIBER COUTURE ја претстави новата кампања!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР