Досега е врежано мислењето дека едно јаболко на ден е доволно за да бидеме здрави.

Но, неверојатен факт е тоа дека ова овошје кое го јакне имунитетот не треба да се јаде во било кое време од денот, а за таа препорака има конкретни причини.

Бидејќи повеќето луѓе имаат дигестивни проблеми со пробавата, поради недостаток на сон или лоши навики во јадењето, јаболкото треба да се јаде наутро веднаш по будењето, бидејќи тогаш ја потикнува вашата пробава, подобро од било кое друго овошје.

Според некои студии, јаболкото се препорачува да се јаде во раните утрински часови, бидејќи е богато со диетални влакна и пектин кој се наоѓа во кората.

Покрај тоа, пектинот присутен во јаболкото може да помогне да се ослободите од токсините, бидејќи доведува до елиминација на канцерогените клетки од телото.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНашите омилени црвени фустани!
Следна објаваМалку познати факти од животот на Карл Лагерфилд!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР