Прегратката со драги и блиски луѓе сите ја сакаат, а сега повторно се докажа дека има позитивно влијание врз здравјето.

Експертите веруваат дека прегратката од најмалку 20 секунди има терапевтски својства и нè прави посреќни. Прегратката го намалува чувството на осаменост, особено во време на социјални мрежи кога луѓето физички се дистанцираат еден од друг.

Нечија прегратка може да ја намали болката, да помогне кај стресот и депресијата, но, исто така и да релаксира. Прегратката го чува и срцето.

Истражувањата покажаа дека прегратката драстично го намалува нивото на кортизол, хормон на стресот, кој го зголемува крвниот притисок и ризикот од срцеви заболувања

И конечно, прегратка е најдобриот одговор на сè. Наместо илјада зборови, таа ќе ви овозможи да покажете силни чувства кон драгата личност.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПионерот на хип хопот Grandmaster Flash за првпат во Скопје
Следна објаваChristy Turlington се врати на пистата по 30 години!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР