Аронијата често се нарекува растение на иднината, бидејќи има повеќекратна функција која му помага на нашето здравје.Таа помага во борбата против грипот и се препорачува да се консумира секој ден.

Аронијата го прочистува телото од токсини, се користи како антиоксиданс и го спречува создавањето на слободни радикали. Исто така го успорува стареењето на организмот и го спречува развојот на хроничните и други болести.

Лекарите препорачуваат секојдневна употреба на аронијата, а можете да ја консумирате во сок или едноставно да изедете една дланка сушени плодови. Грипот ќе ве заобиколи во широк лак поради аронијата.

Аронијата го одржува притисокот нормален и ја лекува анемијата, а почетоците за нејзината употреба како природен лек се поврзани со Индијанците кои ја користеле против настинки.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДали мачките треба да консумираат млеко?
Следна објаваИСЦЕЛИТЕЛ ВО КИНО САЛИТЕ ВО ИТАЛИЈА
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР