Зошто бебињата треба да спијат со својата мајка до возраст од три...

Зошто бебињата треба да спијат со својата мајка до возраст од три години?

Бројни студии покажаа дека срцето на бебето е под многу поголем стрес ако мора да спие само.
Затоа, експертите препорачуваат мајките да спијат во иста просторија како и нивните бебиња до тригодишна возраст.

Експертите, исто така тврдат, дека бебињата кои заспиваат на мајчините гради подобро спијат од тие кои заспиваат сами во креветчиња или колевки. Оваа студија била спроведена од педијатрите на Универзитетот во Кејптаун во Јужна Африка, а тоа ни кажува дека одделното спиење од мајката, му го отежнува поврзувањето со неа.

Интересно е што тие нагласуваат дека спиењето одделно од мајката влијае на развојот на мозокот, односно му штети на различни начини, а резултатот од сето ова се чести проблеми во однесувањето.

Сепак, експертите препорачуваат бебето да заспие на градите на својата мајка само кога мајката е будна, а остатокот од спиењето да го помине во својата колевка или креветче, за да не се случи мајката да го повреди бебето во текот на спиењето.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМАСТЕР ШЕФОТ МАРК ДЕ ЈОНГ СО КУРС ЗА ГОТВЕЊЕ ВО ЈАВНА СОБА
Следна објаваViktor & Rolf – фустани со силни пораки на Париската модна недела!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР