René Magritte, Belgian, 1898-1967
The Lovers

Постојат различни мислења за тоа зошто луѓето ги изневеруваат своите партнери.

Луѓето кои ги изневеруваат своите партнери понекогаш имаат пореметување или нерешена траума од детството и го користат изневерувањето за да ги намалат болните сеќавања.

Во некои врски, каде недостасува интимност и блискост, лицето што изневерува бара некој да ја пополни таа празнина. Понекогаш личноста која изневерува го сака својот партнер, но и понатаму го изневерува.

Три причини зошто луѓето најчесто изневеруваат:

Истражување на нови емоции
Луѓето кои изневеруваат кога се заљубени можат да доживеат недостаток на емоции, па го користат изневерувањето за да ги ослободат своите скриени емоции и да го истражат овој свет.

Забранетото овошје е послатко
Понекогаш луѓето кои се среќни во врските велат дека се чувствуваат како тинејџери кога нешто кријат и мамат. Тие сакаат да ги скршат правилата и да го почувствуваат забранетото возбудување.

Жалење за пропуштени можности
Понекогаш луѓето кои изневеруваат сонуваат за пропуштените прилики. Тие сметаат дека не можат целосно да уживаат во животот, па така бараат забранет секс за да разберат како би им било да одбрале друг начин.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајубави капи по пристапни цени!
Следна објаваЈапонскиот крал на рибите купи туна за 3,1 милиони долари!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР